روغن نارگیل

روغن نارگیل

روغن نارگیل که طی سال های گذشته مصرف زیادی داشته است برای مصارف گوناگون از جمله کمک به کاهش وزن، کند کردن روند آلزایمر، کمک به رشد مو و لطافت آن و حتی برخی از مردم برای پخت و پز از این روغن استفاده می کنند. این روغن را می توانید در ترکیب بسیاری از غذاها، قهوه ها، اسموتی ها شیرینی ها و شامپو ها نیز بیابید. در ساختار روغن نارگیل حدود ۸۰ درصد از چربی ها اشباع شده هستند که این چربی های اشباع شده عامل بروز بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری های قلبی و دیگر بیماری ها است. یکی از مصرف های صنعتی روغن نارگیل برای از بین بردن وزی مو است.

خواص روغن نارگیل

طبق توصیه دکتر های تغذیه و دستورالعمل های رژیم غذایی در آمریکا استفاده بیش از ۱۰ درصد از چربی های اشباع در روز برای بدن مضر است و مثلا فردی که روزانه ۲۰۰۰ کالری دریافت می کند نباید بیشتر از ۲۰ گرم چربی اشباع در این رژیم جای دهد. هر قاشق از این روغن حاوی ۰ میلی گرم کلسترول، ۰ میلی گرم پروتئین، ۱۲۱ کالری و ۱۳.۵ گرم چربی است که ۱۱.۲ گرم آن اشباع است.

روغن های نارگیل فاقد فیبر و ویتامین هستند، مقدار مواد معدنی کمی دارند ولی حاوی ویتامین E هستند و ساختار متقاوتی با روغن های حیوانی که درصد بالایی اسید چرب غیر اشباع دارند، دارند. این روغن ها حاوی مقدار MCT بالایی هستند و به همین دلیل ذخیره چربی ناشی از این روغن و تبدیل آن به چربی ذخیره ای برای بدن دشوار است، از طرفی سوزاندن انرژی ناشی از این روغن از سوزاندن تری گلیسیرید هایی با زنجیره بلند آسان تر است.

کمک به کنترل قند خون

مطالعه ای که در سال ۲۰۰۹ انجام شد، نشان داد که روغن نارگیل به دلیل میزان بالای MCT می تواند اثرات مفیدی روی بدن داشته باشد و باعث حفظ حساسیت به انسولین شود. مطالعه دیگری که در سال ۲۰۱۸ انجام گرفت نیز نشان داد که اثرات نوع فوق بکر این روغن بر کلسترول می تواند مانند اثرات روغن زیتون باشد با این حال هیچ کدام از این نتایج به طور قطعی تایید نشده اند.

کاهش استرس

این روغن اگر خلوص بالایی داشته باشد و بکر باشد، می تواند حاوی خواص آنتی اکسیدانی باشد و استرس های ناشی از سرماخوردگی های مزمن و ورزش را کاهش دهد.

کمک به محافظت از مو

استفاده از روغن نارگیل برای موها می تواند از آن ها محافظت کند و درخشندگی مو را افزایش دهد. ترکیب این روغن با گلاب و بادام تلخ بر روی مو می تواند به خوبی در پوست سر نفوذ کند و باعث درخشندگی و محافظت از مو شود. شما می توانید این روغن را هفته ای ۱ تا ۲ بار حدود ۱۵ دقیقه قبل از استحمام به موهایتان بزنید و بعد آن را بشوید و به تدریج خواص این روغن گیاهی برای موهایتان را مشاهده کنید.

روغن نارگیل
روغن نارگیل

افزایش میزان HDL کلسترول خوب

سطح بالای کلسترول خوب در خون به سلامت قلب و عروق کمک می کند و موجب تقویت این سیستم می شود، تعدادی از تحقیقاتی که دانشمندان انجام داده اند نشان داد که MCT های موجود در روغن نارگیل می تواند سطح کلسترول خوب خون را بالا ببرد. در تحقیقاتی گروهی با  مصرف ۱ قاشق غذا خوری از این روغن به طور روزانه و به مدت ۸ هفته نتایجی مشابه مصرف روغن زیتون گرفتند و در گروهی از مردان مصرف این روغن در ۱۷ نفر از آن ها باعث افزایش میزان کلسترول بد شد. بنابراین نتایج حاصل از این آزمایش ها قطعی نیستند و به آزمایش و تحقیقات بیشتری نیاز دارند.

کمک به کاهش وزن

با وجود این که برخی از تحقیقات نشان داده که مصرف روغن نارگیل به دلیل این که انرژی بالایی در اختیار بدن می گذارد، به کاهش وزن کمک می کند، بهتر است از مصرف بی رویه این روغن خودداری کنید و برای کاهش وزن از یک رژیم غذایی اصولی و مناسب که متخصص تغذیه به شما ارائه می دهد، استفاده کنید.

مضرات روغن نارگیل

از آن جایی که این روغن حاوی مقدار زیادی چربی غیر اشباع است، برخی از آزمایش هایی که محققان در سال ۲۰۱۵ انجام دادند نشان داد که با وجود این که این چربی های اشباع ممکن است مانند قبل مضر نباشند ولی به هر حال برای سلامتی مفید نیستند و به همین دلیل هم بهتر است استفاده خوراکی از روغن نارگیل را به حداقل برسانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.