کربنات چیست؟

کربنات چیست؟

کربنات چیست؟ کربنات در واقع نمک اسید کربنیک است که با حضور یون کربنات، یک یون چند اتمی با فرمول CO2-3 مشخص می شود. این نام همچنین ممکن است به یک استر کربنات اشاره داشته باشد که یک ترکیب آلی حاوی گروه کربنات است.

فرآیند افزایش غلظت یون های کربنات و بی کربنات در آب برای تولید آب گازدار و سایر نوشیدنی های گازدار صورت می گیرد. کربنات همچنین با افزودن گاز دی اکسید کربن تحت فشار یا با حل کردن کربنات یا نمک های بی کربنات وارد آب می شود. در زمین شناسی و کانی شناسی، اصطلاح «کربنات» می تواند هم به کانی های کربناته و هم به سنگ های کربناته (که عمدتاً از کانی های کربناته ساخته شده اند) اشاره داشته باشد و هر دو تحت سلطه یون کربنات هستند.

کانی‌های کربناته بسیار متنوع و در همه جا در سنگ‌های رسوبی یافت می شوند. رایج ترین آنها کلسیت یا کربنات کلسیم، ترکیب اصلی سنگ آهک (و همچنین جزء اصلی پوسته نرم تنان و اسکلت های مرجانی) است. دولومیت، کربنات کلسیم منیزیم و سیدریت، یا کربنات آهن  یک سنگ آهن مهم، کربنات سدیم (سودا یا ناترون) و کربنات پتاسیم (پتاس) از دوران باستان برای تمیزکردن و نگهداری و همچنین برای ساخت شیشه استفاده می شده است. کربنات ها به طور گسترده در صنعت به عنوان ماده اولیه برای تولید سیمان پرتلند و آهک، در ترکیب لعاب های سرامیکی و غیره استفاده می شوند.

خواص فیزیکی کربنات

در دمای اتاق، کربنات ها جامد هستند.

جرم مولی یون کربنات ۶۰٫۰۰۸ g·mol−۱ است و باز کونژوگه آن بی کربنات است.

با گرم شدن، کربنات ها به اکسید و دی اکسید کربن تجزیه می شوند

کربنات ها بازهای نسبتا قوی هستند. محلول های آبی آنها بازی هستند زیرا آنیون کربنات می تواند یون هیدروژن را از آب بپذیرد.

 CO 3 2 − + H 2 O ⇌ HCO 3 − + OH

کربنات ها با اسیدها واکنش می دهند و نمک های فلز، دی اکسید کربن گازی و آب را تشکیل می دهند.

ساختار کربنات

ساختار کربنات شامل یک اتم کربن است که توسط سه اتم اکسیژن در یک آرایش مسطح مثلثی محاصره شده است. ساختار لوئیس یون کربنات دارای دو پیوند منفرد به اتم اکسیژن منفی و پیوند دوگانه به اتم اکسیژن خنثی است.

کربنات، هر عضوی از دو دسته از ترکیبات شیمیایی مشتق شده از اسید کربنیک یا دی اکسید کربن است. کربنات‌ های معدنی نمک‌های اسید کربنیک هستند که حاوی یون کربنات و یون‌ های فلزاتی مانند سدیم یا کلسیم هستند.

سیستم کربنات چیست؟

سیستم های کربناته بر اساس توانایی یک یون کربنات محلول در واکنش با CO2 برای تشکیل یک بی کربنات است که وقتی گرم می شود CO 2 آزاد می کند و دوباره به شکل کربنات باز می گردد. مزیت اصلی کربنات ها نسبت به سیستم های مبتنی بر آمین این است که انرژی کمتری برای بازسازی آنها مورد نیازاست.

مزایا و کاربردهای از کربنات

کربنات چیست؟ کاربرد اصلی کربنات ها به عنوان مواد اولیه در فرآیندهای صنعتی مختلف از جمله تولید دارو، ساخت شیشه، صنایع خمیر و کاغذ، مواد شیمیایی سدیم (سیلیکات)، تولید صابون و مواد شوینده، صنعت کاغذ، نرم کننده آب، تولید خاک رس و بتن است. سایر کاربردها عبارتند از :

برای سوزش سر دل

برای مشکلاتی مانند سوزش سر دل یا ریفلاکس کربنات بسیار مفید است و با خنثی کردن اسید معده، منشأ چنین مشکلاتی را از بین می برد و به این ترتیب مشکل سوزش برطرف می شود. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک قاشق چایخوری کربنات را در یک لیوان آب بریزید و بعد از مخلوط کردن بنوشید.

برای پاکسازی و سلامت دهان

نصف قاشق چایخوری کربنات را در نصف فنجان آب گرم بریزید و مخلوط کنید و آن راغرغره کنید، این ترکیب برای بوی بد دهان مفید است، دندان های شما را سفید تر می کند و برای پوسیدگی و زخم های دهان نیز می تواند مفید باشد.

از بین بردن بوی بد یخچال

کربنات می تواند با خنثی کردن بوی بد به معطر شدن یخچال کمک کند. کربنات به جای پوشاندن بوها، با ذرات بو برهمکنش می کند و آنها را از بین می برد. برای خوشبو شدن یخچال ظرفی حاوی کربنات را  در یخچال بگذارید تا بوهای بد را خنثی کند.

برای تسکین خارش و آفتاب سوختگی

کربنات را می توان برای رفع خارش ناشی از سوختگی استفاده کرد. برای استفاده از کربنات یک سطل آب گرم بردارید ۱-۲ فنجان کربنات را اضافه کنید و محل خارش را کاملاً با این ترکیب بشویید. اکنون می دانید کربنات چیست و چه کاربردی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.